Drugi wyjazd badawczy
Drugi duży wyjazd badawczy zorganizowaliśmy pomiędzy 8 a 11 czerwca 2019 roku. Chwilę wcześniej w ośrodku hotelowo-konferencyjnym w Starej Morawie odbyło się XXXV Seminarium Geografii Wsi pt. „Nowe społeczności – nowe przestrzenie – nowe wyzwania”. Konferencja naukowa została zorganizowana przez Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, a konkretnie przez większość osób z naszego zespołu badawczego. W czasie sesji plenarnej mieliśmy okazję przedstawić założenia naszego projektu, a w drugim dniu – w czasie sesji terenowej – zapoznać uczestników z wybranymi przykładami ożywienia procesów społeczno-gospodarczych we wsiach Masywu Śnieżnika i Gór Bialskich.
Po konferencji zespół w składzie: Agnieszka Latocha, Dominik Sikorski i Paulina Miodońska odwiedził wsie w okolicy Międzylesia: Nową Wieś, Gajnik, Szklarnię, Jodłów, Dolnik, Potoczek i Pisary. W kolejnych dniach do zespołu dołączyła Katarzyna Kajdanek i wspólnie zinwentaryzowaliśmy wsie Kamieńczyk, Lesica, Niemojów, Spalona i Mostowice. Agnieszka i Dominik zostali w terenie nieco dłużej, uzupełniając badania o Gniewoszów.
W tym czasie koledzy Robert Szmytkie i Przemysław Tomczak w ramach badań terenowych odwiedzili wsie w rejonie Lewina Kłodzkiego, położone w gminach Szczytna i Lewin Kłodzki. Natomiast wcześniej Katarzyna Kajdanek penetrowała wsie w rejonie Nowej Rudy: Bartnicę, Bieganów, Krajanów i Sokolec.
Za każdym razem podczas pobytu w terenie zaskakuje nas różnorodność wsi na ziemi kłodzkiej i wiele czasu spędzamy dyskutując, w jaki sposób ująć podobieństwa i różnice czynników i efektów procesu wiejskiego odrodzenia. Tym razem szczególną uwagę zwracała infrastruktura społeczna i usługowa wsi: pojawiające się nowe usługi, przemiany obiektów transportu publicznego, ale jednocześnie także likwidowane wiejskie sklepy i pamiątkowe po nich tabliczki.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
![]() | 617.41 KB |
Copyright © Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Wrocławski, 2019-2022
Realizacja: www.fenomeno.pl